2025február 20-án került megrendezésre a Józsefvárosi Szociális Szolgáltató és Gyermekjóléti Központ (JSZSZGYK) éves gyermekvédelmi jelzőrendszeri tanácskozása a H13 – Integrált Közösségi és Szolgáltató Térben. A tanácskozáson a JSZSZGYK munkatársai mellett magas létszámban részt vettek a gyermekvédelmi észlelő- és jelzőrendszer VIII. kerületi meghívott képviselői is.
A regisztrációt követően Nagy Ferenc a JSZSZGYK intézményvezető helyettese megnyitotta a tanácskozást, és összefoglalta az esemény célját és programját.
Dr. Udvarhelyi Tessza Alpolgármester Asszony köszöntötte a megjelenteket, beszélt az együttműködés fontosságáról a kerületi jelzőrendszer hatékony működésének tükrében.
A JSZSZGYK 2024. évi szakmai tevékenységét, statisztikai adatokat ismertető blokkjában az alábbi munkatársak elődadását tekinthették meg a megjelentek:
- Szűrszabóné Tóth Tímea a JSZSZGYK Család- és Gyermekjóléti Szolgálatának szakmai vezetője tájékoztatást nyújtott a Szolgálat 2024. évi tevékenységéről, az érkezett jelzések számáról, összevetve az előző évek tapasztalataival, megfogalmazva az elmúlt év kihívásait is.
- Uray Gergely a JSZSZGYK Család- és Gyermekjóléti Központjának szakmai vezetője elődadást tartott a Központ tevékenységéről, kiemelve az esetmenedzserek, az óvodai- iskolai szociális segítők, a mentálhigiénés szolgáltatások, a kapcsolattartási ügyelet, a készenléti szolgálat valamint a FIDO Ifjúsági Központ szakmai munkáját.
- Fetter-Pásztor Krisztina a JSZSZGYK Átmeneti Gondozás szakmai vezetője betekintést nyújtott az Átmeneti Gondozás szakmai egységeinek munkafolyamataiba, statisztikai adatokkal alátámasztva a 2024. év vonatkozásában folytatott szakmai tevékenységeket.
- Takács Judit a JSZSZGYK jelzőrendszeri felelőse és tanácsadója beszélt a jelzőrendszeri tapasztalatokról a 2024. év vonatkozásában, kiemelve a Gyermekvédelmi Kiadvány létrejöttét, melynek tartalmáról is tájékoztatást nyújtott. Emellett rövid betekintést engedett a 2025. évi célok, feladatok mentén megvalósítani kívánt folyamatokba is.
A tanácskozás alkalmával került sor az „Év jelzőrendszeri szakembere díj” átadására, mely új kezdeményezés a JSZSZGYK részéről. A díj a tervek szerint minden évben azon jelzőrendszeri tagot illeti majd, aki az adott évben szakmai tudásával, együttműködésével segíti a jelzőrendszer épülését és fejlődését a kerületben. A 2024. év vonatkozásában a díj Bihari Mónikát a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat VIII. Kerületi Tagintézményének Igazgatóját illette, megköszönve az elmúlt évben nyújtott szakmai támogatást és konstruktív együttműködést.
A tanácskozás meghívott fő előadója Tóth Dániel digitális nevelés szakértő pszichológus egy rendkívül informatív és izgalmas előadás keretében ismertette a 0-18 éves korúak digitális eszközhasználatának fejlődését, a mai eszközök előnyeit és veszélyeit. Az előadás keretében megjelenítette továbbá a fiatal felnőttek, felnőttek és időskorúak vonatkozásában a digitális világ jelenlétét is.


Az ebédszünetet követően két szekció keretében tovább beszélgettünk a digitális eszközhasználat megjelenéséről, annak veszélyeiről és a gyermekek fejlődésében tapasztalható változásokról ezek mentén.
A kerületünkben magas szakmai színvonalon működő Biztos Kezdet Gyerekház képviselőinek szakértő jelenléte és tájékoztatása mellett a 0-3 éves korú gyermekeknél megjelenő digitális eszközhasználat fejlődésbeli változásairól értekeztünk, kiemelve a család szerepének fontosságát. A szekción részt vevő szakemberek hozzászólásaikkal, szakmai tapasztalataikkal járultak hozzá a tartalmas beszélgetéshez.
Intézményünk óvodai- és iskolai szociális segítőinek „Telefon mögé bújva” elnevezésű szekcióján az iskolás korú gyermekek digitális eszközökhöz való viszonyulására tekinthettünk rá interaktív elemeket beépítve, world café módszerrel, a jelenlévők saját tapasztalataira is támaszkodva.
A szekciók befejeztével a tapasztalatok megosztását és összegzését követően a tanácskozás lezárásra került.
Az elmúlt évek online találkozói után, ebben az évben személyes jelenléttel rendezte meg a Józsefvárosi Szociális Szolgáltató és Gyermekjóléti Központ (JSZSZGYK) az éves gyermekvédelmi jelzőrendszeri tanácskozását a H13 – Integrált Közösségi és Szolgáltató Térben. A tanácskozáson a kerület szociális ágazatának vezetői, az ágazatért felelős alpolgármester, Szili-Darók Ildikó, a polgármesteri hivatal szociális egységeinek vezetői, a gyámhivatal dolgozói, a kerület közoktatási intézményeinek munkatársai, a rendőrség, valamint a civil szerveztek képviselői vettek részt.
Az alpolgármester asszony megnyitója után a JSZSZGYK szakmai egységeinek vezetői számoltak be az elmúlt év tapasztalatairól, valamint az előttük álló feladatokról. A jelzőrendszeri felelős és tanácsadó előadásában kihangsúlyozta a gyermekvédelmi jelzőrendszer prevencióban betöltött szerepét, az együttműködés hatékonyságának szükségességét. A Család- és Gyermekjóléti Szolgálat vezetője, Szűrszabóné Tóth Tímea az elmúlt évi szociális ellátásban jelentkező kihívásokról beszélt. Kiemelte, hogy a vezető problématípusok elsősorban a családok anyagi problémáival, felborult belső működésével, konfliktusaival, a szülők nevelési hiányosságaival és az ebből fakadó elhanyagolással, bántalmazással álltak összefüggésben.


A Család- és Gyermekjóléti Központ vezetője, Uray Gergely, a központ hatósági jellegű gondozása keretében jelentkező un. sokproblémás családok helyzetét emelte ki. Fontosnak tartotta kihangsúlyozni a családon belüli, s ebből hangsúlyosan a bántalmazások tekintetében megjelenő magas látenciát.
Az Átmeneti Gondozás szakmai egységet Szögi Szabolcs, az egység vezetője mutatta be. A családok és a gyermekek átmeneti otthonai a többi szakmai egység által gondozott gyermekeknek, családoknak nyújt átmeneti lakhatási segítséget. Pozitív irányú fejlődés, hogy kerületünkben az önkormányzat támogatásával egyre nagyobb az esély ezeknek a családoknak tartós lakhatási megoldást találni.


A tanácskozás meghívott vendégei az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat, Fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat vezetői, Oláh Attila igazgatóhelyettes, valamint Csató Magdolna otthonvezető voltak. A szakszolgálat a már a családból kiemelet gyermekek életútjával, szakértői, gyámi, nyilvántartási feladataival foglalkoznak, s ezen feladatok mentén szorosan kapcsolódnak a kerület gyermekvédelmi ellátásához. Előadásukban részletesen bemutattak a befogadás menetét, azt a folyamatot, amikor a helyi, kerületi ellátásból átkerül a gyermek az un. szakellátásba. Mindketten kiemelték az együttműködés fontosságát, s ennek erősítésére a tanácskozáson megegyezés született a JSZSZGYK és a TEGYESZ között a rendszeres szakmai találkozók megszervezésére.
A plenáris ülést követően három szekcióban folytatódott a munka.
Az 1. szekcióban a rendőrség és a jelzőrendszeri tagok együttműködési lehetőségeit beszélték át e részt vevők. Az beszélgetést a JSZSZGYK részéről Szűrszabóné Tóth Tímeaszakmai vezető, valamint a BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitányságtól Kiss Krisztina rendőr ftzls. Ezen a jelzőrendszeri tagok, a közoktatási intézményeken kívül a rendőrség, valamint a bíróság képviselő vettek részt.
A 2. szekció a bekerülés a szakellátásba, visszakerülés a családba- kérdések és válaszok, dilemmák a gyermekek kiemelése témájában a meghívott TEGYESZ vezetők és a jelzőrendszeri tagok, a gyámhivatal tudta részletesen megbeszélni a mindkét ellátási formát érintő feladattkat. A szekciót a JSZSZGYK szakmai vezetői, Uray Gergely és Szögi Szabolcs, a BFKH VIII. Kerületi Hivatala Gyámügyi Osztály osztályvezetője Sántha Judit és a TEGYESZ meghívott vezetői Oláh Attila, illetve Csató Magdolna vezette.
A 3. szekció a hogyan tovább Óvodai- és iskolai szociális munka, az óvodai és iskolai szociális munka a kezdetektől napjainkig, kapcsolódása az intézményekhez témája került terítékre. Az óvodai és iskolai szociális munka a JSZSZGYK kereteiben, de az oktatási intézményekben működő gyermekvédelmi ellátási forma. Fő hangsúlyt a prevencióra helyezi, s kiváló együttműködési lehetőséget nyújt a gyermekvédelmi, szociális ágazat, valamint a közoktatási intézmények között. A csoportot Csernai Dorottya, az óvodai és iskolai szociális munkás csoport vezetője irányította, s részt vett rajta a közoktatásért felelős alpolgármester Erőss Gábor is.
Az összes előadásban mindenki az együttműködés fontosságát emelte ki, mint a gyermekvédelem hatékonyságának legfontosabb tényezőjét. Többen kiemelték, hogy az elmúlt időszak, a COVID, gazdasági válság hatásai markánsan jelennek meg a kerület családjai életében. Ez fokozott kihívást jelent az ellátás számára, s azon belül is a gyermekek mentális egészségének biztosítására. A JSZSZGYK fő feladatának fogja tekinteni a mentális ellátás fejlesztését, hatékonyságának növelését.
Nagy Ferenc
JSZSZGYK, Intézményvezető-helyettes