Józsefváros Önkormányzata önként vállalt feladatként, alaptevékenység keretében a Józsefvárosban hajléktalanná vált személyek komplex rehabilitációját célzó Józsefvárosi Lakhatási, Életviteli, Lelki-segítségnyújtási, Egzisztencia-teremtési Közösségi Programot (LÉLEK-Program) 2011. év őszén indította útjára, melynek megvalósítását a Nemzeti Erőforrás Minisztérium modellkísérletként 150 millió forinttal támogatta.
Józsefváros Képviselő-testülete a 104/2013. (III.20.) számú határozatában arról döntött, hogy 2013. július 1. napjától a LÉLEK-Program végrehajtására intézményünket, az akkori Józsefvárosi Családsegítő és Gyermekjóléti Központot jelöli ki.
A Programba való bekerülés illetékességi feltétele a VIII. kerületi kötődés, azaz a programba olyan egyének/családok jelentkezését várjuk, akiknek a hajléktalanná válását megelőző lakcíme/életvitelszerű tartózkodása legalább 5 évig Józsefvárosban volt.
Az egyedülálló emberek körében a munkaképes, a rehabilitációs folyamat segítségével a nyílt munkaerő-piacon elhelyezkedni, a lakhatásukat önállóan megtartani képes hajléktalan emberek jelentik a célcsoportját.
A Józsefvárosban élő családok közül azok tartoznak a célcsoportba, amelyek gazdaságilag önállóak, a gyermek nevelésére alkalmasak, és rajtuk kívülálló okból lakhatási krízishelyzetben vannak.
Elhelyezésük a család újraegyesítését is jelentheti, amennyiben a gyermeküket korábban már állami nevelésbe vették, és az említett feltételeknek megfelelnek. Előnyt élveznek azon családok, ahol az együtt költöző gyermek(ek) életkora legfeljebb 3 év.
A Mátyás Klub 16 év feletti, szenvedélybetegek (alkohol, gyógyszer, drog, játék és egyéb viselkedéses függőségben szenvedők) nappali ellátását biztosítja.
Tiltás, korlátozás helyett ösztönzünk, informálunk, tanítunk. Kíváncsiak vagyunk a személyes célokra, segítséget nyújtunk azok megvalósításában.
Az emberi méltóságot mindenek felett tiszteletben tartjuk. Méltányoljuk a személyes szabadságot.
Örömmel látjuk a családtagokat is az egyéni és családi célok megvalósulása érdekében, valamint a családi kommunikáció javítására.
A segítő folyamat során alapelvünk a partnerség és együttműködés, melynek alapja mindenkor a tisztelet és a bizalom.
Igény esetén naponta meleg ételt biztosítunk térítési díj ellenében, emellett lehetőség van tartalmas, társas együttlétre minden hétköznap 8-16 óráig.
Amennyiben Önnek, hozzátartozójának vagy ismerősének segítségre van szüksége és egy ösztönző közösségre vágyik, keressen meg bennünket, vagy hívjon bizalommal a megadott telefonszámon.